Гурджиян Карина: "Зацікавити сучасного студента - задача непроста, але дуже цікава"

Гурджиян Карина про боротьбу з професійним вигоранням, цікаві методи заохочення студентів
Про джерело натхнення для викладацької діяльності
Для мене дійсно важливим є розуміння, що те, чим я займаюсь, має якийсь сенс. Я почала викладати в 21 рік одразу після завершення університету, тому зараз я вже маю 9 років досвіду викладання. Моя перша пара відбулася зі студентами-магістрами, які були одного віку зі мною, тому мені, з одного боку, було дуже страшно, але в той самий час я розуміла, що треба зробити, щоб їм було цікаво та корисно в мене на парах.

Я бачу багато викладачів, які вже на пенсії. Багато з них вже в дуже поважному віці продовжують працювати та прекрасно виглядати, вони розуміють молодь та готові до неї прислухатися. Зазвичай, це викладачі, які дійсно люблять свою роботу та студентів. Я також хочу, щоб в 80 років я не критикувала молодь, а намагалася запозичити їх знання та світогляд.

Існує багато людей, які не хочуть щось змінювати в своїй роботі, а хочуть працювати за старою «схемою». В Київському національному торговельно-екномічному університеті, в якому я працюю, завжди впроваджуються в освітній процес усі новації, які з'являються. Мене дійсно надихає можливість постійно виходити за межі своєї зони комфорту, тоді стає не «скучно» працювати.
Як запобігти порфесійному вигоранню? Працювати ще більше!
Насправді мені ніколи не доводилося стикатися з професійним вигорянням. В минулому році я проходила навчання в «Вищій школі педагогічної майстерності», яка проводиться в нашому університеті. Тоді моя колега проводила модерацію, яка була присвячена тому, яким має бути та що повинен робити сучасний викладач. Одна із характеристик, яку я зазначила, це те, що викладачі повинні подорожувати. По-перше, це дійсно надає новий досвід. По-друге, власне для мене це є єдиним способом «розрядки». Коли я подорожую, я знаходжу натхнення для того, щоб придумати щось нове, над чим треба працювати далі, які новації впровадити в свої дисципліни.

Також для мене дуже важливим є зміна видів діяльності, мені має бути цікаво працювати. Так, 4 роки тому я почала працювати в приймальній комісії. Мені завжди не вистачало впевненості в тому, що я вмію займатися персональними продажами, що передбачено в одній з моїх дисциплін «Прямий маркетинг». Хоча в мене і була власна туристична агенція, в якій я мала можливість вдосконалювати цю навичку, але навчитися усім інструментам прямого маркетингу я змогла саме в приймальній комісії. А з цього року я почала працювати в деканаті, виконуючи обов'язки заступника декана факультету торгівлі та маркетингу. Це також є новим досвідом адміністративної роботи для мене. Але все це дозволяє мені не мати часу на професійне вигоряння.

Зацікавити сучасного студента - задача непроста, але дуже цікава
Сучасний студент є представником поколінь «Y» та «Z», для яких характерним є необхідність наявності додаткових стимулів для здобування знань та відвідування занять в університеті. Для них дуже важливою є гейміфікація, тобто впровадження ігрових елементів в навчальний процес. Взагалі, коли я готую матеріали на заняття, для мене основним принципом є те, щоб мені самій не було нудно, тому я щорічно їх переглядаю, оновлюю приклади. Мені важко виокремити якісь постійно діючі секрети, оскільки щороку ці секрети змінюється так само, як і змінюються студенти кожен рік. Зараз, окрім традиційних кейсів, я проводжу на парах круглі столи та модерацію. Оскільки я викладаю дисципліну «Управління лояльністю споживачів», то на своїх заняттях я впровадила програму лояльності (приклад на рисунку нижче). Вона є персоналізованою.
По-перше, в програмі лояльності передбачено накопичення штампів за відвідування занять, як це роблять в невеликих кав'ярнях або на автомийках. Таким чином, за відвідування занять студенти мають можливість отримати такі бонуси на іспиті: можливість замінити білет, можливість замінити задачу, отримати мою консультацію по одному із запитань. По-друге, я присвоюю студентам статуси в залежності від кількості накопичених ними балів. Так, вони можуть отримати такі статуси: 'newbie', 'junior', 'rising star' або 'winner'. По-третє, в програмі лояльності можливим є впровадження винагород за своєчасність виконання поставлених завдань. Так, при виконанні ними усіх завдань своєчасно, що відмічається на картці програми лояльності спеціальними наліпками, вони мають можливість отримати додаткові хвилини для написання іспиту. Крім цього, програма лояльності може передбачати надання різних бейджей (емблем відмінності) студентам (наприклад, найактивніший студент на практичних заняттях, «консультант групи», «кращі візуалізації завдань в групі», «аналітик групи», інше), але поки що я обмежилася тільки першими трьома пунктами.

Впровадження ігрових інструментів пробуджує у студентів почуття азарту та конкуренції, що сприяє їх бажанню виконувати більше завдань, щоб заробити більше балів, а також зайняти вищу позицію в лідерборді. Для мене є важливим те, що у студентів формується лояльність до мене, вони мають стимул відвідувати усі заняття та виконувати усі поставлені задачі, а також вони готові рекомендувати мою дисципліну, яка є вибірковою, наступним поколінням.
Впровадження ігрових інструментів пробуджує у студентів почуття азарту та конкуренції, що сприяє їх бажанню виконувати більше завдань
Мотивувати чи надихати прикладом? сучасні підходи до роботи зi студентами

Я дуже часто стикаюсь з тим, що студенти бояться висловлювати свою думку, тому що вважають, що їх розкритикують та нав'яжуть те, з чим вони не погоджуються. Для мене дуже важливим є завжди заходити в аудиторію з посмішкою та гарним настроєм, щоб створити атмосферу, в якій може панувати конструктивна дискусія. Я не можу проводити лекції з одностороннім зв'язком, мені важливо спочатку почути думку студентів. У нас зараз майже всі маркетологи та журналісти поєднують навчання та роботу за спеціальністю, тому мені треба одразу показати їм, як отримані знання вони зможуть застосувати у своїй професійній діяльності.

Я намагаюсь наводити приклади того, як попередні покоління, виконавши певні задання під час вивчення моїх дисциплін, змогли їх використати при працевлаштуванні. Також прошу знайомих написати реальні кейси для виконання за матеріалами реальних підприємств. Метою є не отримання балу, завчання матеріалів, а можливість потім прийти та зробити це все на реальному підприємстві. Так само студентів можна мотивувати винагородою у вигляді надання рекомендаційних листів для роботодавців. Я намагаюсь показати, навіщо ми виконуємо ті або інші завдання, пов'язую завдання із реальними потреб ринку. Так, наприклад, я знайшла інформацію стосовно топ-5 навичок, які будуть необхідні у 2020 р. на думку речників заходу від "Майкрософт Україна". Однієї з таких навичок вони зазначають наявність крос-дисциплінарних знань. Тому я з моєю колегою Владиславою Совою впровадили в цьому році завдання, які пов'язані одночасно з двома дисциплінами. Так, вивчаючи дисципліну «Маркетингові інформаційні системи», студенти освоюють програми 'Piktochart', 'MailChimp', 'Typeform', інші. В свою чергу, на дисципліні «Управління лояльністю споживачів» студенти проводять опитування з метою оцінки лояльності споживачів та створюють інформаційні розсилки при впровадження програми лояльності із використанням вищезазначених програмних продуктів.
Підсумовуючи, для мене основними способами мотивації студентів є:
дійсно надати їм той матеріал, який допоможе в їх роботі, та пояснити, як саме він може бути використаний;
надати можливість їм бути почутими та висловити свою думку;
впровадити такі інструменти гейміфікації, які дозволять легко зрозуміти та оволодіти матеріалом.
Про обмін досвідом та можливості для розвитку
Зараз студенти є дуже прогресивними. Дуже часто вони запитують, які заходи або курси я можу порадити їм відвідати, або навіть запитують, що з цих двох конкретних фестивалів або конференцій краще відвідати. Тому я намагаюсь відвідувати якомога більше різноманітних професійних заходів, де доповідають практики, на яких я маю можливість, по-перше, запозичити нові приклади та кейси, а, по-друге, впевнитися, що мої заняття є сучасними та я йду в ногу з часом. Мене дуже ображає, коли практики приходять та кажуть, щоб студенти забули те, що вони вивчали в університеті. Я не можу погодитися з ними, адже маю практичний досвід роботи саме завдяки своїм знанням з університету. Зараз в університетських програмах дійсно передбачено багато цікавих та сучасних курсів. Для мене було здивуванням, коли я запропонувала своїм студентам піти на лекцію до практика замість моєї, а вони відмовилися, аргументуючи це тим, що я надаю більше структуровані знання, які вони можуть застосувати в себе на роботі. Але це не означає, що я не співпрацюю з практиками. Зазвичай, я запрошую практиків прочитати ті лекції, по яким я знаю, що в мене недостатньо власного досвіду, я знаю, що вони зроблять це краще. Також, коли я викладаю для студентів спеціальності «Журналістика», я намагаюсь їх возити на екскурсії на телеканали або в редакції журналів. Так, мені дуже подобається, як ознайомлюють студентів з їх майбутньою професією на телеканалах «Україна» та «News One».

Також мені доводиться викладати в «Інституті вищої кваліфікації», де навчаються представники бізнесу, як менеджери, так і керівники підприємств або власники бізнесу. Це мені надає можливість не тільки поділитися власними знаннями та досвідом, але й отримати фід-бек від них, спробувати вирішити разом з ними ті проблеми, які виникають у них при впровадженні програм лояльності в своєму бізнесі.

Як це не дивно, але для мене стало надзвичайно корисним відвідування курсів іноземної мови, тому що я трохи інакше стала ставитися до контролю знань студентів, впровадила методи тестування, які зазвичай використовуються саме в підручниках з підготовки до здачі міжнародних іспитів з іноземної мови. Загалом тільки за 2017 рік, окрім фахових заходів, я пройшла навчання в «Вищій школі педагогічної майстерності», підтвердила свій рівень знання англійської мови на рівні В2, отримавши сертифікат FCE (Cambridge), а також прослухала сертифіковані курси використання прикладних рішень «1С: Бухгалтерія 8 для України» та «1С: Управління торгівлею для України». Крім цього, оскільки зараз дуже сильно посилюється значення обміну досвідом із колегами з інших країн, налагоджується взаємодія між українськими та закордонними закладами вищої освіти, я пройшла стажування в Празькому інституті підвищення кваліфікації у Чехії за програмою підвищення кваліфікації «Організація навчального процесу, наукові проекти та публікаційна діяльність в університетах Євросоюзу». Можу сказати, що кожне стажування надихнуло мене на нові ідеї саморозвитку та осучаснення моїх дисциплін.