Нові часи: як гаджети допомагають навчанню?

Викладач, дизайнер навчання та освітній консультант Аллан Каррінгтон розробив «ПАДагогічне колесо» (від слів айпад+педагогіка) – модель, що дозволяє вдосконалювати навчальний процес за допомогою мобільних додатків. На тренінгу в Україні професор ділився досвідом стосовно технологій у освіті. Деталі – у конспекті розмови.
Нові часи: як гаджети допомагають навчанню?
Педагоги часто кажуть: «Ось знайшов чудовий мобільний додаток. Як побудувати навчальну програму з його використанням?» Але діяти треба з точністю до навпаки! Спочатку слід визначити цілі заняття, а вже потім шукати додатки під них. Додатки – це лише інструмент для досягнення цілей освіти.
«Падагогічне колесо» – візуалізація такого підходу. Воно виглядає як постер, який можна безкоштовно скачати, роздрукувати і повісити на стінку класу. Перша версія колеса виникла у 2009 році. Сьогодні існує вже п'ята. Вона перекладена на 24 мови, включаючи свіжий переклад українською.
Звідки виникли категорії, розташовані в центрі колеса?
У 50-х роках американський психолог Блум виразив цілі навчання через шість елементів засвоєння знань: Запам'ятовування, Розуміння, Застосування, Аналіз, Оцінка, Креативність. Його методика відома як Таксономія Блума, її успішно використовують педагоги по всьому світу. Додатки на колі згруповані згідно з вищезазначених елементів.
Звідки виникли категорії, розташовані в центрі колеса?
Інновації допомагають створити педагогічно сильні навчальні активності, збільшують ефект від занять. Але, звичайно, вони не замінять вчителя! Бо основна річ, очевидно, це не додатки, а педагогіка.
Чи потрібно проходити спеціальний тренінг для того, щоб користуватися колесом?
Ні. Також зазначені додатки підходять для різних навчальних дисциплін та віку – як для шкільного, так і для студентів. Колесо допомагає педагогу ставити більш стратегічні цілі педагогіки.
На що треба звертати особливу увагу в навчальному процесі?
Сьогодні меседж ринку праці очевидний: роботодавці чекають від вчорашніх випускників більше, ніж просто знань.
Штучний інтелект швидко вдосконалюється. Але в чому людина однозначно перевершує машину? Остання має знання, але не відчуває. Техніка все ще не може конкурувати з живим створінням у так званих загальних навичках (soft skills). До них відносять комунікативні здібності, вміння співчувати, бути лідером, гнучкість, відповідальність тощо – все, що дозволяє людині гармонійно взаємодіяти з іншими.
Якщо до роботодавця прийдуть два випускники з більш-менш однаковими оцінками за знання, перевага на боці того, хто виграє у загальних навичках. Звісно, за їх виховання в першу чергу відповідають батьки, але викладачі також можуть допомогти.
Чим навчання сьогодні відрізняється від навчання у минулому сторіччі?
Освітній процес більше не обмежується класною кімнатою. Він триває все життя. Викладачі не стоять навпроти аудиторії, вони – її частина. Навчання це двосторонній рух, і ми також вчимося у студентів. Вони мають багато крутих ідей, а вчителям просто потрібно надати ресурси для їх втілення. Технології – частина цих ресурсів. Якщо ти хочеш, щоб твій студент просто добре склав іспит – цього замало. Насправді ми повинні допомагати студенту прагнути вдосконалення. А вдосконалення – це постійні зміни. Освоєння нового може визивати фрустрацію, бо шукаючі у навчанні відповіді, ми часто натикаємося на нові питання. Та не треба цього боятися, бо поганих питань немає – окрім тих, що були не задані.