Як Львівська національна академія мистецтв отримала міжнародний грант та стала партнером Cardiff Metropolitan University: уроки і поради

Дизайнерський кластер, реальні відносини ринку з університетом та успішні молоді підприємці – цілі, які упродовж найближчих трьох років хоче реалізувати Львівська національна академія мистецтв (ЛНАМ). Самостійно університет зробити цього не може. Проте в академії є український та британський партнери -агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та Cardiff Metropolitan University, з якими вона співпрацює в рамках програми Британської Ради Creative Spark. Партнери сподіваються, що разом вони зможуть здійснити задумане. Звідки такі амбітні цілі і як планують їх здійснювати, ми розпитали у представників українського та британського університетів – доцентки кафедри менеджменту мистецтва ЛНАМ Уляни Щурко та заступника декана з питань підприємництва та інновацій у навчальній програмі Cardiff Metropolitan University Річарда Морріса.
Українська сторона - Львівська національна академія мистецтв
Прив'язка бізнесу і освіти в Британії набагато зрозуміліша і реальніша, ніж в Україні.
Українські університети вже давно потребують зміни навчальних підходів і наповнення, зокрема в питаннях конкретнішої прив`язки до реальних потреб ринку. Наприклад, студентам не вистачає практичних навичок, розуміння монетизації процесів. В Академії мистецтв потреба таких змін відчувається особливо гостро. Це, а також попередня співпраця з представниками бізнесу – PPV Knowledge Networks, підштовхнула до участі в програмі. "Наша кафедра менеджменту мистецтва за своєю суттю є такою, що повинна поєднувати світ мистецтва та бізнесу, тому така співпраця видалася дуже логічною та на часі", - кажуть апліканти з української сторони.



Ми побачили, що прив'язка бізнесу і освіти в Британії набагато зрозуміліша і реальніша, ніж в Україні. І студенти, які виконують якісь завдання для ринку, розуміють, що вже є частиною цього ринку. У нас здебільшого умовні завдання, які дуже рідко прив'язані до конкретних замовлень. Студенти не завжди розуміють, що після закінчення академії вони можуть займатися бізнесом. Ми хочемо створити дизайнерський кластер - спільноту для взаємодії і розвитку дизайнерських та суміжних бізнесів, і віримо, що в межах проекту в більшій мірі нам це вдасться. Британці почали розвивати креативний сектор ще 25 років тому, у нас все тільки зароджується.
Камені спотикання під час розробки заявки на грант Creative Spark
На початку в умовах обмеженого часу найскладнішим моментом був пошук британського партнера, якого б зацікавила співпраця з Академією мистецтв. Більшість освітніх закладів, до яких ми звертались, вже мали партнерів для участі в програмі Creative Spark з інших міст України чи з-за кордону. Коли ми знайшли партнера, процес пішов легше – мали спільну мету і велике бажання перемогти. Це згладжувало можливі труднощі в написанні чи комунікації.


Відсутність досвіду у багатосторонніх проектах. Ми неодноразово писали та подавали проекти на гранти, проте саме тристоронньої спільної заявки ще не готували. Складність у тому, що потрібно поєднувати інтереси та можливості кожного з партнерів. Кафедра графічного дизайну ЛНАМ виступила «другим стовпом» в підготовці заявки, тому її заповнення було цікавим спільним процесом. Бонусом було те, що ми ще й налагодити тіснішу співпрацю між самими працівниками.


В проектній заявці найважче складати конкретний перелік заходів з прив'язкою до статей бюджету. Коли ти маєш дуже умовне бачення того, що можеш робити з партнером, якого ніколи в житті не бачив, то ти більше намацуєш грунт. Дуже багато речей ми не врахували, які виявилися в процесі виконання проекту.


Відсутність бачення перспектив проекту. Нашою сильною стороною в заявці було чітке бачення необхідності та користі проекту не лише для академії, сфери дизайну, але й для міста загалом.


До таких проектів потрібно підходити підготовленим: варто заздалегідь вивчати можливості грантових підтримок і сміливо підходити до подання заявки.


Обов'язкове знання англійської мови. Без неї написати проект і досягти успіху набагато важче.
Пошук та співпраця із партнерами
В пошуку британських партнерів суттєво допомогли наші партнери зі Львова – агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks. У них була база контактів з британськими ВНЗ з попередніх проектів. Ми також пробували на персональному рівні шукати через колишніх колег, студентів, які вчилися по обміну, друзів у Британії. І таки вдалося.


Оскільки тристороннє партнерство в такому форматі для нас усіх – вперше, то співпраця протягом першого періоду найбільше вимагала вивчення один одного та розуміння конкретних завдань і можливостей кожного з партнерів у проекті, щоб ефективніше взаємодіяти та об'єднувати зусилля для досягнення спільної мети.


Ми, як мистецький ВНЗ, великий акцент робимо на модернізацію освітнього процесу, роботу зі студентами, залучення партнерів та адаптацію навиків студентів до вимог ринку. Наші партнери з бізнесу більше займаються дослідженнями та аналітикою загалом по ринку дизайну, бо такою є специфіка їхньої роботи. На перетині наших зусиль і формується практична цінність проекту.


Тісна взаємодія з британськими партнерами почалася ще до подання заявки: це були Skype зустрічі, розмови про спільні плани та ідеї, розуміння очікувань від проекту. Далі ми листувалися аж до моменту останніх годин перед дедлайном. Наші партнери – відповідальні, професійні і пунктуальні, тому початковий етап одразу був успішним. Усі потенційні побоювання зникли ще при першому контакті.


Співпраця з британськими партнерами на теперішньому етапі виглядає як злагоджений годинниковий механізм. Немає жодних проблем з комунікацією, організацією заходів чи їх адаптацією до нових умов, нерозумінням спільних завдань. Часто відповіді надходять у вихідні або після завершення робочого дня, що приємно дивує.
Зараз британці приїжджають до нас, проводять майстер-класи, ми готуємо майстер-класи взамін. Наймасштабнішим буде створення креативного хабу, який запланований як кінцева мета, тому що глобальний результат - це створення дизайнерського кластеру. Поки що це на початковій стадії розробки.
Британська сторона - Cardiff Metropolitan University
Програма Creative Spark призначена для повного розкриття потенціалу співробітництва та взаємодії в робочих методах при реалізації нових амбіцій. Ми вважаємо, що це ідеальна можливість поділитися знаннями з нашим партнером і, при необхідності, випробувати деякі з наших моделей навчання в рамках їх бакалаврату.


Ми віримо, що можливість спільної роботи над студентським проектом, співпраці та налагодження зв'язків з партнерами по галузі буде захоплюючою частиною цього проекту. Наприклад, в червні п'ять студентів і два співробітники нашого університету відвідають Львівську академію мистецтв, щоб взяти участь в хакатоні.


Багато закордонних університетів активно беруть участь у програмах підприємництва, оскільки ця робота вимагає наочності і зовнішнього впливу.


Ми дуже сподіваємося отримати подальше фінансування Британської Ради для продовження діяльності, що дозволить обом установам максимально використовувати захоплюючі можливості, які існують в спільній співпраці між Львівською національною академією мистецтв і Кардіфський університет мистецтв і дизайну.


Програма Creative Spark знову проводить набір нових учасників. Заявки можна надсилати до 12 травня.