Владислава Сова, доцент кафедри маркетингу та реклами
Київського національного торговельно-економічного університету, розповідає про те, звідки бере натхнення для викладацької роботи, як мотивує студентів та які є можливості для професийного розвитку викладача

Сова Владислава Вікторівна
Доцент кафедри маркетингу та реклами
Київського національного
торговельно-економічного університету
Одразу по завершенню ВУЗа я вступила до аспірантури і почала викладати, таким чином мій стаж налічує вже понад 8 років. Власне те, що я була молодим викладачем і сама тільки-но зійшла зі студентської лави давало мені розуміння чого дійсно хоче студент і як можна його зацікавити та заохотити до навчання. Крім того, можна сказати, що я наслідувала сімейні традиції –
ажде і моя мама, і мій дідусь викладачі з досвідом і професіонали свої справи.
Таким чином, у мені поєднався ідеальний мікс академічних традицій та прагнення до нових ефективних рішень у освіті.
Знання в галузі маркетингу надзвичайно динамічні
Про інноваційни методи викладання
Майже щодня з'являться нові технології у здобутті та аналізі маркетингових даних, в арсеналі практикуючого спеціаліста зростає чисельність програмних продуктів, що дозволяють автоматизувати управління маркетинговою та рекламною діяльністю. Безумовно це пов'язано з проникненням маркетингу в мережу Інтернет та поширенням он-лайн комунікацій зокрема.

Саме тому опанування моїх дисциплін я ґрунтую на вивченні програмних продуктів, знання яких допоможе студенту відповідати сучасним стандартам та вимогам ринку праці.

Наприклад, в рамках курсу «Маркетинговий аналіз» студенти опановують такі програмні продукти:
  • TypeForm – програма, що дозволяє здійснити опитування споживачів і створити звіт он-лайн у пару кліків;
  • програма SPSS – спеціальний програмний продукт для аналізу результатів маркетингових досліджень, що використовується дослідницькими компаніями у всьому світі.
Знання таких продуктів є обов'язковим для тих, хто мріє побудувати свою кар'єру в таких міжнародних компаніях як TNS, GfK, Nielsen або у вітчизняній Українській Маркетинговій Групі.

В рамках курсу «Маркетингові комунікації» студенти створюють інтерактивні електронні листи за допомогою програмного продукту MailChimp, а в рамках курсу «Маркетингові інформаційні системи» студенти опановують програмний продукт SimilarWeb, що дозволяє здійснювати аналіз ефективності маркетингових он-лайн комунікацій та оцінювати їх вклад у трафікогенерацію сайту компанії.
Таким чином у студента створюється ціла система сучасних знань та навичок і завершивши навчання він готовий до реалій маркетингової діяльності.

Про важливість практичного досвіду під час навчання маркетингу
Якось я запитувала студентів що їх стримує у їх науковому пошуку та прагненні донавчання. Основні тези нижче:
1

Нерозуміння навіщо потрібні здобуті знання, як використовувати їх у своїй майбутній професії
2

Недовіра до
актуальності знань викладачів-теоретиків
3

Впевненість у великому розриві між теорією та практикою
4

Відсутність мотивації
та
натхнення
І я повністю погоджуюсь з тим, що в такій динамічній галузі як маркетинг, теорія та практика повинні бути поруч аби не збільшувати розрив між ними.
Мене дуже засмучує коли практики кажуть студентам аби «вони забули все чому їх навчали в Університеті». Тож я запрошую їх долучитися до процесу навчання студентів через публікації на моїй Фейсбук сторінці. І треба визнати, що практики погоджуються на такі запрошення із задоволенням. А що найцінніше – вони підтверджують необхідність базових теоретичних знать у студентів, що мотивує їх до навчання.

Проте найбільша мотивація для студентів, та найбільша втіха для мене, це коли випускники, що вже досягли успіху у професії приходять поділитися своїми практичними знаннями.
Для мене так само важливо підтримувати рівень своєї професійної компетенції, саме тому я з радістю приймаю пропозиції здійснити маркетингове консультування бізнес-проектів з різних галузей, це дозволяє мені тримати руку на пульсі індустрії. В організації практичних занять важливо враховувати професійне спрямування майбутніх спеціалістів.

Так, для студентів професійного спрямування «Журналістика» було влаштовано екскурсію в редакцію глянцевого видання Pink та студію телеканалу 24. Після чого студентам пропонувалось створити свою власну редакцію, обрати свою посаду та зону відповідальності, і створити свій авторський продукт. Варто сказати, що студенти були настільки мотивовані, що результати їх роботи перевершували всі очікування.
Які методи Ви використовуєте для мотивації студентів? 3 головних правила Які зних виявилися найбільш ефективними?
Мотивація студентів
Мотивацією студента до навчання є можливість вписати здобуті навички у своє резюме. Тому на початку викладення кожної дисципліни я демонструю студентам реальні вакансії з маркетингових спеціальностей, де наведено перелік вимог і наголошую які саме навички ми здобудемо, і які з них можна внести до свого резюме.

Також для маркетингових спеціалістів при влаштуванні на роботу властиво окрім резюме подавати портфорліо з реалізованими проектами. Для молодих спеціалістів без досвіду роботи це може виявитись перепоною на шляху до омріяної посади. Тому в рамках своїх дисциплін я даю студентам на опрацювання проекти, що повністю дублюють фукціонал дійсних фахівців.

Наприклад, індивідуальний проект з дисципліни «Маркетингові комунікації» налічує всі етапи:
  • підготовки рекламної кампанії:
  • формулювання цілей кампанії,
  • визначення цільової аудиторії,
  • пошуку інсайту до розробки креативної ідеї, медіаплану,
  • розрахунок прогнозованих показників ефективності кампанії.
Такі проекти допомагали моїм студентам подолати скепсис роботодавців та отримувати свою першу роботу.

Іншою вдалою ідеєю для поповнення свого портфоліо вже під час навчання - це участь у фахових фестивалях та конкурсах.
Для студентів кафедри маркетингу та реклами КНТЕУ існує широкий спектр творчих конкурсів та креативних батлів, що об'єднує студентів з усієї України, дає їм можливість відчути дух суперництва, випробувати свої сили та почути відгук від провідних спеціалістів галузі.

Серед таких заходів:

  • Конкурс торговельної реклами
  • Український студентський фестиваль реклами
  • Фестиваль соціальної реклами
  • Рекламний полігон.
Всі вони відбуваються у партнерстві КНТЕУ та Спілки рекламістів України, яку очолює завідувач кафедри маркетингу та реклами КНТЕУ Ромат Євген Вікторович.

Також на кафедрі маркетингу та реклами створено клуб професійного зростання студентів – ТРОС (Творче рекламне об'єднання студентів), який я маю задоволення очолювати.
Серед основних завдань членів клубу – маркетингова підтримка заходів, що відбуваються в Університеті та у співпраці з дружніми організаціями.

У травні 2017 року ТРОС святкував своє дворіччя і звітував про свої професійні надбання:
  • студенти тренували свої дизайнерські здібності і створюють логотипи брендів (логотип фестивалю BestCookFest,що організовує кафедра готельно-ресторанного бізнесу);
  • активна участь в популяризації руху за права споживачів серед молоді, трендсетером якого є КНТЕУ загалом та Консюмерський фестиваль зокрема;
  • та багато іншого
Наразі, ТРОС розширює горизонти своєї співпраці, а відтак і підвищує загальний рівень професійного зростання. Retail Platforma, що є організатором таких високопрофесійних заходів у сфері маркетингу та торгівлі як форум Retail Expo, конференція Smart Retail, FMCG Industry Forum та врешті решт є засновником Національної премії Retail Awards «Вибір споживача 2017», до нашої радості, щоразу запрошує студентів долучитися до організації своїх заходів, до участі у професійній дискусії.

Така співпраця надає студентам можливість здобувати навички в event- менеджменті та дізнаватися найсучаснішу інформацію індустрії.

Отже, запорукою мотивованого студента є:
1
Конкурентоспроможний на ринку праці студент:
  • має можливість вписати здобутий навик у своє резюме;
  • створює свого портфоліо вже під час навчання.
2
Інтегрований як у теорію, так і у практику своєї майбутньої професії:
  • практик підтверджує необхідність теоретичних знань;
  • вести практиків у склад журі робот студентів.
  • винести масштаб завдань за рамки аудиторії.
3
Захоплений атмосферою «суперництва»
4
Долучений до «гри»
5
Винагородженний за досягнення
Можливості для профеcійного розвитку викладачів
Окрім того, що сфера маркетингу є дуже технологічною та такою, що дуже швидко розвивається, студенти для мене є дуже сильним стимулом для особистісного росту та розвитку. Непрофесійно тільки навчати, тож я постійно шукаю можливості для свого власного навчання як в Україні та і за її межами.
У вересні 2017 року я завершила навчання в Київській Академії Медіа Мистецтв за спрямуванням Digital Marketing. Викладачами цього закладу професійної освіти є провідні представники галузі – керівники рекламних агенцій, маркетологи найбільш успішних брендів країни, креативні директори та інші фахівці у галузі маркетингу та реклами. Варто визнати, що окрім власне знань у цих професіоналів можна віднайти щось для себе і в розрізі подання матеріалу.

Глобалізація та інтеграційні процеси в галузі освіти зокрема підвищують інтерес до досвіду закордонних колег. Тож з метою підвищення кваліфікації у листопаді 2017 року пройшла стажування за програмою підвищення кваліфікації «Організація навчального процесу, наукові проекти та публікаційна діяльність в університетах Євросоюзу» у вищому навчальному закладі країн ЄС – Празькому інституті підвищення кваліфікації.