Успішне резюме для викладача: поради та лайфхаки

Маєте величезний досвід за спиною, але не знаєте як краще його подати? Ми підготували для вас рекомендації, які допоможуть уникнути поширених помилок у резюме і отримати омріяну викладацьку роботу.
Спочатку слід нагадати собі, що резюме (CV) – це хронологія ваших досягнень. Це вичерпний звіт про:
Характер вашої роботи

Чи у вас багато пунктів в резюме? Чи публікуєтеся в рецензованих журналах і виступаєте на наукових конференціях?
Темп
Чи берете участь в конференції щороку чи відсиджуєте її раз в два роки? Чи у вас є стратегія публікацій? Це допомагає пошуковому комітету зрозуміти, чи ваш темп роботи дозволить вам отримати посаду.
Обсяг


Мова йде не тільки про те, скільки ви отримали стипендій. Досвід викладання теж має значення.
Також для успішного резюме варто дотримуватися кількох простих правил. Про свій досвід розповідала кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія», Фулбрайтівська стипендіатка (2017-2018) та дослідниця гендерної нерівності Тамара Марценюк.
Викладацьке резюме повинно бути академічним

"У нього не завжди доречно включати так звані "підробітки", які не завжди дотичні до загальної діяльності. Також я не бачила жартівливих академічних резюме, зазвичай вони досить строгі", - розповідає науковиця.

За її словами, оригінальність радше доречна у креативних професіях. І не варто, щоб гумор поширював певні стереотипи. Наприклад, про красу і розум.

Жодних "очепяток"
"Також варто фахово називати і перевіряти різні назви - навчальних закладів, ступенів тощо. Ну і жодних "очепяток" не повинно бути", - розповідає Тамара Марценюк.
Пишіть багато (якщо маєте що)…

Спершу у Тамари Марценюк було невелике резюме. Сьогодні її CV налічує 15 сторінок:

"Я не вважала за доцільне додавати у нього навіть якісь невеличкі події чи діяльності, у які була залучена. Але поступово воно розрослося до досить великих обсягів, - каже пані Тамара. – Рідко коли доводиться із моїх 15 сторінок робити 1 чи 2, коли є така вимога".

Також викладачка розповідає, що інколи потрібно виокремлювати аспекти, дотичні до певного проекту. Але у неї це не забирає багато часу, оскільки у резюме усе чітко розписано і рубриковано.


Але не розповідайте ВСЕ

"Я не пишу резюме недоречні речі, як от сімейний стан тощо, вважаю за недоцільне вставляти фото. Саме за цими ознаками - зовнішній вигляд, сімейний стан у трудових відносин відбувається дискримінація",
- каже науковиця.
На її думку, натомість варто чітко зазначати професійні якості, наукові інтереси, публікації, проекти і освіту.

Структуруйте резюме

Роботодавцям набагато легше зрозуміти хто ви, якщо резюме добре структуроване і має приємний зовнішній вигляд.

"Я є радше візуалкою, тому не люблю стандартні шрифти, надаю перевагу хорошому дизайну, як-от таблиці і відповідні центрування", - розповідає Тамара Марценюк.
Не забувайте про резюме англійською

Для того, щоб не хапатися за голову і нашвидкуруч писати резюме англійською, якщо раптом з'явилася відповідна вакансія, краще одразу мати його при собі. У Тамари Марценюк, наприклад, велике базове резюме двома мовами - українською та англійською, яке містить детальну інформацію про її виступи, публікації тощо.

"У мене абсолютно ідентичні резюме українською і англійською - як свідчить досвід, так простіше працювати", - розповідає викладачка.

Серед найбільших проблем у резюме Тамара Марценюк виділяє помилки, "очепятки" та брак структури. За її словами, це свідчить про те, що CV складали нашвидкуруч. Викладачка радить чітко та ретельно оформити основну інформацію про себе. Тоді резюме доволі універсальне і підходить для багатьох вакансій.
Інколи до резюме просять додати супровідний лист. Він має відмінні функції. У той час як резюме - це документ, який повідомляє, супровідний лист роз'яснює і переконує. У листі ви повинні вміти пояснювати наступне:
Суть ваших досліджень
Звичайно, ви можете написати повну назву вашої дисертації, і довгий підзаголовок після крапки з комою, ймовірно, дасть уявлення про ваш проект. Але цього недостатньо, щоб розкрити тему. У супровідному листі ви повинні пояснити свій центральний аргумент або відкриття та ваші методи, гіпотезу, область охоплення.
Внесок ваших досліджень
Тут вам потрібно пояснити, чому ваша робота новаторська, а не просто нова. Що ви робите, щоб розвивати свою галузь?
У супровідному листі ви показуєте, який ви вчитель

У CV ви вказуєте, скільки курсів ви викладали і чому саме навчили, але в листі, вам треба навести приклади того, як конкретні завдання - мультимедійні фінальні проекти, групові дебати сприяють результатам навчання, які студенти візьмуть з собою, коли закінчать ваш курс.

Чому саме ви

Імовірно, ваше резюме натякає на вашу відповідність цій роботі. Та CV може тільки свідчити про щось. Воно не може переконати. Кода вашого супровідного листа - це те, чому ви найкращий/а для цієї роботи. CV не може сказати: "Я уявляю співпрацю з професорами X в вашому відділі щодо проекту Y, оскільки їх новий дослідницький проект перетинається з тим, який я вже вивчав в моїх останніх трьох статтях". Але ваш лист може - і повинний.


Нагадаємо, що покращити викладацькі практики можна під час Креативного Кампусу, який відбудеться 16-19 жовтня в Києві.