Як розвивати креативність та правильно оцінювати: поради для викладачів

Як викладачі можуть розвивати свою креативність та організовувати креативне середовище для студентів - найважливіше з Креативного Кампусу
В Україні проблема креативності та інновацій в освіті дуже гостра. Креативне мислення є однією з основних компетенцій в сучасному світі, яку слід вчити і тим хто вчить, і тим, хто вчиться. Це мотивує мене до самоосвіти і поліпшення моїх навичок викладання. Я переконана, що отримані знання допоможуть розвивати навички комунікації та креативного мислення студентів
розповідає учасниця Креативного Кампусу та викладачка Таміла Герасимчук.
Як розвивати креативність
Як визначити та покращити рівень креативності, розповідала Наталія Іванова, доцентка кафедри економічної теорії НаУКМА та авторка курсу «Креативне мислення».

Наприклад, вправа «30 способів незвичайного використання предмету», під час якої упродовж 3 хвилин потрібно пропонувати незвичайний спосіб канцелярської скріпки.

Але як цю вправу застосовувати так, щоб вона була дотична до сфери предмета?
Потрібно обрати явище, з якого немає загальноприйнятої точки зору. Запропонуйте реальний кейс і проговоріть рішення, яке прийняла компанія, вирішуючи цю проблему. Нехай студенти подумають, як можна було вирішити цю проблему інакше, більш креативно.
пояснює Наталія Іванова.
Яким повинне бути креативне середовище
Учасники Креативного Кампусу разом із викладачем, тренером та письменником Робом Люісом висували свої пропозиції, як краще розвивати критичне мислення у студентів. Їх основні ідеї:
Давайте студентам розв'язувати проблеми і кейси, які не мають єдиного вирішення
Гейміфікуйте навчання
Організовуйте дебати та рольові ігри в аудиторії. Дослідження показують, що студенти з більшою ймовірністю засвоюють тему, якщо пояснюють її іншій людині.
Не забувайте про есе та дослідницькі проекти
Мотивуйте читати студентів. Як кажуть наші учасники, лінійне читання є антидотом до кліпового мислення.
Роб Люіс називає 5 важливих складових креативного середовища:
Фізичне середовище
Повинне бути комфортним для всіх учасників навчального процесу. Наприклад, якщо студенти сидять тільки за партами, спробуйте по-іншому організувати їх розташування або ж взагалі проведіть декілька занять надворі.
Організація студентів
Студентам потрібно пояснювати, що і чому ви з ними робите. Без інструкцій навчання не буде достатньо ефективним.
Доступність в аспекті мови
Якщо ви викладаєте предмет іншою мовою, враховуйте, що у студентів різний рівень знань.
Навчальні техніки
Використовуйте нові способи навчання. Так ви зацікавите студентів та покращите ефективність курсу.
Гнучкість та різноманітність
Рефлексуйте та дослухайтеся до студентів. Тоді ви будете знати, чи потрібно щось змінювати у попередніх пунктах.
Яким повинне бути креативне середовище
За різними теоріями, на сприйняття інформації в тексті ми витрачаємо вдвічі більше енергії, ніж на розшифрування візуального, – розповідає тренерка зі скрайбінгу Юлія Кнюпа. – Якщо згадати наших пращурів – це один із найперших способів передачі інформації
Скрайбінг – це спосіб зафіксувати найважливіші тези за допомогою візуальних засобів. Учасник отримує таку собі візуальну шпаргалку, в якій зафіксовано найважливіше.

За словами Юлії Кнюпи, найцікавіша частина створення візуальної нотатки пов'язана з декоруванням. Коли зробити зображення об'ємним і «мультяшним», воно привертає увагу. Але це, каже скрайберка, варто робити опісля створення самих нотаток, тому що процес декорування відволікає від інформації.

Оцінювання – одна із найболючіших складових навчання, розповідає тренерка для викладачів та академічна менеджерка Анна Колбушевська. Єдиного секрету, як зробити цей процес хоча би нейтральним, немає. Але є декілька речей, які потрібно запам'ятати, щоб і студентам, і викладачам було легше.

Існує два основних види оцінювання: оцінювання навчання і оцінювання для навчання.

Оцінювання навчання відбувається в кінці курсу, і його результатом є бали. Оцінювання для навчання відбувається під час навчального процесу. Це дозволяє збирати інформацію, щоб викладач краще розумів потреби студентів. Плюсом цієї форми оцінювання є те, що її можуть здійснювати як викладачі, так і студенти.
Як можна організовувати оцінювання для навчання:
Діліть студентів на групи та давайте їм хвилину на те, що б вони змогли розповісти один одному про досягнення у предметі.
Якщо ви викладаєте, наприклад, англійську, запропонуйте написати есе, а потім попросіть вставити текст у Word Cloud. На цьому ресурсі вони зможуть побачити, які слова використовують найчастіше та чи можна збагатити текст іншими виразами.
Це хороша можливість покращити навички самооцінки студента, а також допомогти стати їм самостійними у навчанні. У викладанні та оцінюванні, радить тренерка Анна, може допомогти сайт The Digital Teacher.
Усі українські викладачі можуть слідкувати за найкращими практиками та інструментами, можливостями та онлайн курсами на інформаційному ресурсі GoHigher.org, де щоденно ми збираємо найцікавіші техніки та найкращий досвід, щоб освіта в Україні ставала Вище.
розповідає співзасновниця спільноти для навчання та викладання «Вище» Анастасія Нуржинська.