Мапа концепцій - інструмент інтерактивного навчання

Карта концепцій або понять - інструмент навчання із активним залученням студентів. В цьому матеріалі ми детально розкажемо, що таке карта концепцій, і як з нею працювати.
Навіщо створювати карту концепцій?

Задача карти концепцій - допомогти студентам зв'язати різні поняття та концепції вашої дисципліни, або окремої теми, побачити взаємозв'язок та взаємозалежність.
Створення такої карти відноситься до вищих рівнів таксономії Блума (застосування, аналіз, оцінка, створення), адже для цього потрібно проаналізувати, подумати, згрупувати і пояснити свою логіку. В такому форматі допомагає залучити студентів, стимулювати їх думати та уникнути формату "викладач розповідає - студент слухає".

Крім того, таке завдання можна віднести до методів формативного оцінювання, які є не стільки інструментом оцінювання, скільки інструментом розвитку студента, його навичок та компетенцій. За формативні завдання дається зазвичай небагато балів, але воно слугує цінним джерелом зворотного зв'язку зі студентами, допомагаючи викладачеві відразу побачити рівень розуміння теми студентами.
Як може виглядати карта копцепцій?
1
Групова робота
20 хв на завдання, 20 хв на обговорення (час на обговорення може змінюватися, в залежності від кількості груп).
Студенти розбиваються на групи і створюють мапу в командах. Таку карту краще створювати на дошці фломастерами або крейдою, або на великому аркуші паперу (аркуш фліпчарту). Обговорення зазвичай проходить в форматі презентації кожної групи та питань, або коментарів інших студентів та викладача.
2
Індивідуальна робота
5 хв на записування, 5-10 хв на створення мапи, 5 хв на обговорення із сусідом, 20 хв на презентацію та загальне обговорення.
Кожен студент записує на окремих малих листочках концепції (1 листочок = 1 концепція) та групує їх як вважає за потрібне. Це можуть бути стікери (листочки з клейким краєм), або навіть роздати по аркушу А4, попросити розірвати яким завгодно чином на шматки по кількості концепцій. Потім дається час на формування мапи (на столі, на дошці чи навіть на підлозі), 5 хвилин на те, щоб поспілкуватись із сусідом і обговорити в кого яка вийшла мапа, і 20 хвилин (в залежності від групи) на коротку презентацію кожного. Для скорочення часу, можна обговорити найцікавіші варіанти, або запросити охочих прокоментувати свої.
Обидва варіанти також можна використовувати як самостійне завдання.
Приклади
На малюнках ви бачите карти концепцій, які були розроблені викладачами. Це індивідуальне завдання, яке спочатку обговорювали із колегами, а потім в групі.

В цьому завданні щоразу найбільше дивує, що у кожного свій підхід до формування такої карти, хоча поняття у всіх однакові.
Кроки підготовки карти концепцій
1
Підготовка
Завчасно оберіть те заняття, на якому студенти вже знають основні концепції та поняття певної теми.
Заплануйте час на виконання - в аудиторії чи під час самостійної роботи. Якщо віддаєте на самостійну роботу - підготуйте декілька різних прикладів.
Зробіть таку карту з вибраної теми самі. Але пам'ятайте - це не єдиний можливий або правильний варіант. Карта концепцій - творче завдання, і якщо підходити до нього так, то ви здивуєтесь, наскільки різні бувають бачення у різних людей.
Підготуйте матеріали, відповідно до типу обраного завдання.
- Для малюнку на дошці/фліпчарті - упевніться, що в аудиторії є фломастери або крейда для дошки, папір для фліпчарту.
- Для карти за допомогою стікерів, запасіть стікери у розрахунку = кількість концепцій * кількість студентів
- Для карти на листку паперу, підберіть різнокольоровий папір. Можна і білий, та кольоровий буде цікавіше.
2
Проведення
Чітко поясніть процес: що треба робити, скільки є часу. Нагадуйте, скільки часу залишилось, і оголошуйте про перехід до етапу обговорення.
3
Перевірка
Таке завдання зазвичай більше на розвиток та інтерактивні методи, ніж на бали. Більше зробив/не зробив, ніж достеменна оцінка, наскільки добре зроблено. Однак можна дати 1-2 бали за виконання. Бали особливо важливі, якщо це самостійна робота вдома.

Автор Наталя Старинська, співзасновниця спільноти для навчання та викладання "Вище".
Дізнатись більше про створення та використання в навчальному процесі карти концепцій можна у книзі "Classroom Assessment Techniques: A Handbook for College Teachers".

Стаття створена в рамках проекту "Зміцнення викладання та навчання в українських університетах", що фінансується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt (twitter: https://twitter.com/AuswaertigesAmt). #CivilSocietyCooperation