Мапа концепцій - інструмент інтерактивного навчання

Раніше ми вже писали про те, що карта концепцій або понять - інструмент інтерактивного навчання. В цьому матеріалі ми детально розкажемо, що таке карта концепцій, і як з нею працювати.
Навіщо створювати карту концепцій?

Задача карти концепцій - допомогти студентам зв'язати різні поняття та концепції вашої дисципліни, або окремої теми, побачити взаємозв'язок та взаємозалежність.
Створення такої карти відноситься до вищих рівнів таксономії Блума (лінк), адже для цього потрібно проаналізувати, подумати, згрупувати і пояснити свою логіку. В такому форматі допомагає залучити студентів, стимулювати їх думати та уникнути формату "викладач розповідає - студент слухає".

Крім того, таке завдання можна віднести до методів формативного оцінювання, які є не стільки інструментом оцінювання, скільки інструментом розвитку студента, його навичок та компетенцій. За формативні завдання дається зазвичай небагато балів.
Як може виглядати карта копцепцій?
1
Групова робота
20 хв на завдання, 20 хв на обговорення (час на обговорення може змінюватися, в залежності від кількості груп).
Студенти розбиваються на групи і створюють мапу в командах. Таку карту краще створювати на дошці фломастерами або крейдою, або на великому аркуші паперу (аркуш фліпчарту). Обговорення зазвичай проходить в форматі презентації кожної групи та питань, або коментарів інших студентів та викладача.
2
Індивідуальна робота
5 хв на записування, 5-10 хв на створення мапи, 5 хв на обговорення із сусідом, 20 хв на презентацію та загальне обговорення.
Кожен студент записує на окремих малих листочках концепції (1 листочок = 1 концепція) та групує їх як вважає за потрібне. Це можуть бути стікери (листочки з клейким краєм), або навіть роздати по аркушу А4, попросити розірвати яким завгодно чином на шматки по кількості концепцій. Потім дається час на формування мапи (на столі, на дошці чи навіть на підлозі), 5 хвилин на те, щоб поспілкуватись із сусідом і обговорити в кого яка вийшла мапа, і 20 хвилин (в залежності від групи) на коротку презентацію кожного. Для скорочення часу, можна обговорити найцікавіші варіанти, або запросити охочих прокоментувати свої.
Обидва варіанти також можна використовувати, як самостійне завдання.
Приклади
На малюнках ви бачите карти концепцій, які були розроблені викладачами. Це індивідуальне завдання, яке спочатку обговорювали із колегами, а потім в групі.

Найбільше здивувало, що у кожного свій підхід до формування такої карти, хоча поняття у всіх були однакові.
Кроки підготовки карти концепцій
1
Підготовка
Завчасно оберіть те заняття, на якому студенти вже знають основні концепції та поняття певної теми.
Заплануйте час на виконання - в аудиторії чи під час самостійної роботи. Якщо віддаєте на самостійну роботу - підготуйте декілька різних прикладів.
Зробіть таку карту з вибраної теми самі. Але пам'ятайте - це не єдиний можливий або правильний варіант. Карта концепцій - творче завдання, і якщо підходити до нього так, то ви здивуєтесь, наскільки різні бувають бачення у різних людей.
Підготуйте матеріали, відповідно до типу обраного завдання.
- Для малюнку на дошці/фліпчарті - упевніться, що в аудиторії є фломастери або крейда для дошки, папір для фліпчарту.
- Для карти за допомогою стікерів, запасіть стікери у розрахунку = кількість концепцій * кількість студентів
- Для карти на листку паперу, підберіть різнокольоровий папір. Можна і білий, та кольоровий буде цікавіше.
2
Проведення
Чітко поясніть процес: що треба робити, скільки є часу. Нагадуйте, скільки часу залишилось, і оголошуйте про перехід до етапу обговорення.
3
Перевірка
Таке завдання зазвичай більше на розвиток та інтерактивні методи, ніж на бали. Більше зробив/не зробив, ніж достеменна оцінка, наскільки добре зроблено. Однак я б додала бал там, де зроблено дійсно блискуче.

Матеріал підготувала Наталя Старинська, співзасновниця спільноти для навчання та викладання "Вище", за результатами поїздки до MacEwan university, як співробітниці Центру забезпечення якості освіти НаУКМА. Фото реального тренінгу the Great Teachers Seminar. А дізнатись більше про створення та використання в навчальному процесі карти концепцій можна у книзі "Classroom Assessment Techniques: A Handbook for College Teachers".