Фідбек у вищій освіті: як створити якісний зворотній зв'язок

Анастасія Нуржинська
Сарший викладач кафедри зв'язків з громадськістю
Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Що таке зворотний зв'язок та як правильно його сформувати
Зворотний зв'язок – це будь-яка відповідь стосовно роботи студента зі сторони викладача, зовнішнього експерта або колеги. Однак, часто зворотний зв'язок може бути складним, а інколи неприємним процесом, який при неправильному формулюванні сприяє початку конфлікту. Насамперед, зворотний зв'язок має бути доступним та зрозумілим. Також важливо переконатись у тому, що ваш відгук справедливий та чесний, а не занадто позитивний, або ж навпаки – негативний.


Розрізняють формативні та сумарні фібеки. До формативних належать формальні та неформальні фідбеки викладачів або колег, а до сумарних – відгуки разом з оцінкою по завершенню курсу. Зазвичай більшість університетів формують свої шаблони фідбеків, надають студентам інформацію про типи відгуків, а також час, коли вони доступні, наприклад, формують графік офіційного зворотного зв'язку. Ваша роль, як викладача полягає у тому, щоб інформувати, підказувати, оцінювати та заохочувати ваших студентів досягати високих результатів у навчанні. Наприклад, в австралійському університеті технологій Curtin результати успішності студентів дуже чітко сформовані, таким чином, кожен студент розуміє критерії того, що він повинен знати або ж вміти робити, щоб бути успішним. Ділимось з вами порадами про те, як писати зрозумілі та аргументовані фідбеки.


  • Будьте об'єктивними. Не переходьте на особистості та не дозволяйте емоціям вплинути на вас.

  • Дотримуйтесь чітких стандартів. Фідбек – це хороша можливість, щоб вказати студенту на його прогалини. Приміром, опишіть хороші та погані сторони його роботи, а також поясніть критерії оцінювання. Дотримуйтесь простих та зрозумілих критеріїв.

  • На початку формування фідбеку подумки запитайте себе: що, як та чому намагався зробити цей студент? Докладніше про це у статті Teaching Development Unit.

  • Надавайте фідбеки вчасно – на початку проекту або після виконання завдань, щоб у студента було достатню часу використати відгук для покращення подальшої роботи.

  • Знайдіть баланс між позитивом та негативом. Наприклад, ви можете використовувати "принцип сендвіча":похвалити, вказати на недоліки і знову похвалити.

  • Заохочуйте студента самостійно аналізувати свої помилки. Ви як викладач, є тим, хто надає фідбеки студентам, саме тому ви не повинні дозволяти студентам занадто багато покладатись на вас, їм слід нести відповідальність за своє навчання.

  • Сформулюйте загальні рекомендації. Знаючи інформацію про успішність студента, ви повинні заохочувати його працювати ще краще, спробуйте вказати у фідбеці декілька рекомендацій, яких повинен дотримуватись студент.

  • Сприяйте побудові діалогу між вами та студентом. Зворотній зв'язок як діалог означає, що студент не тільки отримує інформацію про свої успіхи у навчанні, але також має можливість залучити викладача до цього фідбеку. У статті Девіда Нікола та Дебри Макфарлане-Дік стверджують, що викладач за допомогою фідбеку повинен намагатися стимулювати реакцію студента та розпочати діалог. Оскільки, дискусії з викладачем допомагають студенту більше зрозуміти очікування та стандарти, перевіряти і виправляти непорозуміння та негайно реагувати на труднощі.

  • Мотивуйте студента. Приміром, оцінюйте письмову роботу лише після того, як студент відповів на ваш коментар чи заувагу, дайте йому час на удосконалення окремих частин роботи та інше. Такий підхід допоможе змінити очікування студента щодо цілей навчання та сприятиме бажанню покращити свою успішність. Більше про різні стратегії мотивації студентів дізнавайтесь на сайті Навчального центу університету Вандербільта.


І найголовніше – пам'ятайте, що зворотний зв'язок так і залишиться лише зворотнім зв'язком, якщо він не призводить до дії.