Як українські та британські ВНЗ разом здійснюють мрії молодих підприємців

Британський університет Редінга (University of Reading) та Київський національний університет імені Вадима Гетьмана вже майже рік спільно розвивають підприємницькі навички українських та британських студентів. Співпрацюють вони в межах програми Creative Spark від Британської Ради, яка виділила на реалізацію проекту 50 тисяч фунтів.

За цей час вони встигли покращити навчальну програму, а також організувати систему неформальної освіти для студентів.
Як університети реалізовують свою мету та що потрібно для того, щоб навчати студентів бізнесу у університеті, ми розпитали у представників обох університетів – Максима Беліцького, PhD, доцента у сфері підприємництва та інновацій (PhD Associate Professor in Entrepreneurship and Innovation) та Олени Чернявської, доцента кафедри міжнародної економіки КНЕУ.
Зміцнення підприємницької екосистеми
"Ми орієнтуємося на зміцнення підприємницької екосистеми КНЕУ. Є декілька пунктів, які ми хочемо реалізувати в рамках співпраці з британським університетом", - ділиться досвідом і планами Олена Чернявська:

  • Поглибити співпрацю між нашими установами за допомогою проведення досліджень з розвитку та ефективності бізнес-екосистем
  • Розвивати підприємницькі навички у студентів з використанням підходів Henley Business School
  • Створити Центр підприємництва КНЕУ для студентів, випускників та всіх охочих отримати консультації щодо реалізації своїх бізнес-ідей.

"Ми абсолютно впевнені, що успішні міста і регіони залежать від творчих підприємницьких співтовариств, стартапів і проектів, і завдяки Британській Раді у нас тепер є унікальна можливість поширювати наші знання і інформацію для створення ефективної мережі підприємців в КНЕУ".
Труднощі
За словами аплікантів з української сторони, ефективній співпраці може заважати бюрократична система управління університету, необхідність перекладати матеріалів для державних установ, коливання валют - все це призводить до ускладнення реалізації проекту. Проте, для позитивних результатів варто просто докласти максимальних зусиль, а ще не зайвим буде отримати підтримку з боку Міністерства освіти і науки України.
Плече британських партнерів
В рамках партнерства університети вивчають комерціалізацію дослідницької діяльності в Україні, після чого опублікують спільні дослідження. Проект відкритий для студентів, тому вони беруть участь у всіх видах діяльності. Основними цільовими заходами для студентів є модифіковані академічні курси, відкриті лекції та презентації в стилі TED (Spark-KNEU), позакласні заходи, такі як конкурс Best-Startup, IDEAFEST, клініка бізнес-ідей та інші.

"Ми вже бачимо, що проект насправді викликав значний інтерес серед студентів, і сподіваємося, що він буде рости разом з розвитком нашої діяльності", - розповідають представники університетів.

Подібні проекти у Великій Британії реалізують вже протягом останніх двох десятиліть, тому для України досвід таких партнерів - безцінний. Завдяки фінансуванню британські партнери стають лекторами та наставниками програми в КНЕУ і діляться цим досвідом.
Ви все зможете!
Максим Беліцький сформував свою формулу успіху для університетів, які хочуть брати участь у міжнародних партнерських програмах :

"Creative Spark є дуже конкурентним конкурсом. Проте наш досвід доводить, що насправді немає нічого неможливого. Ймовірно, не існує універсальної історії успіху, але ми рекомендуємо зосередитися на власних силах і досвіді, щоб продемонструвати готовність і сильну мотивацію. Ретельно обирайте партнерів та враховуйте їх переваги. В ідеальному випадку партнер повинен володіти якостями і знаннями, які доповнюють ваші власні знання, а головоломки, зібрані разом, повинні утворити хорошу загальну картину і повинні переконати рецензентів, що ви все зможете!".

Перші успіхи та розвиток бізнес-ідей
Серед перших кроків, що вже здійснені: в навчальний процес КНЕУ впровадили курс «Світовий інтернет-маркетинг». Крім того, розвивається бізнес-інкубатор, де студенти щотижня діляться своїми бізнес-ідеями та проектами. Команда партнерства провела відкритий конкурс бізнес-ідей для всіх студентів - IDEAFEST. Конкурс шукає кращі бізнес-ідеї, а фіналістів запрошують на захід, де вони представлять свої ідеї журі, а троє найкращих отримають грошові призи та наставництво від представника бізнесу, який допоможе розвинути бізнес-ідею.
Підтримка нового бізнесу - найвідповідальніша частина програми Creative Spark. . Коли новатор запускає стартовий проект, йому знадобляться фінансові ресурси, висококваліфікована команда і ефективна маркетингова стратегія проекту. Всі ці питання може вирішити бізнес-клініка, в якій задіяні випусники КНЕУ, що успішно керують власними бізнесами.

На завершення першого року роботи партнерств програма Creative Spark запустила BIG IDEA Challenge - міжнародний конкурс відео-пітчів, відкритий для всіх учасників програми - студентів 38 університетів із 8 країн. Це не тільки демонстрація результату року роботи, але й можливість для студентів отримати фінансування для вирішення реальної проблеми через реалізацію інноваційної ідеї. Призовий фонд складають 25,000 фунтів, а також менторська підтримка, навчальні візити до Великобританії.

Запрошуємо підтримати пітчі фіналістів конкурсу бізнес-ідей серед студентів в Україні та ще шести країнах, що є учасницями програми Британської Ради Creative Spark. До 14 липня відкрито глядацьке голосування.