Як поєднати бізнес та університети: історії трьох ВНЗ

В Україні триває програма Creative Spark Британської Ради, яка підтримує створення партнерств між британськими та українськими університетами для розвитку підприємницьких навичок у студентів. . За результатами першого року роботи програми, учасники подали студентські бізнес-проекти на міжнародний конкурс Big Idea Challenge. Викладачі кажуть, що насправді багато проектів вже схожі на повноцінний бізнес. Як це їм вдалося? Про це ми поговорили з викладачами трьох університетів.

У тексті ви знайдете поради і для тих, хто тільки починає розвивати бізнес-навички для студентів, і для тих, хто вже у цьому «ас».
Досвід розвитку підприємницьких навичок в кожного університету різний. Національний університет «Львівська політехніка» ще з 90-х практикує навчання бізнесу. Львівська національна академія мистецтв розпочала лиш декілька років тому. А для деяких кафедр Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна цей досвід зовсім новий.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Соціологічний факультет університету бере участь у підприємницьких програмах вперше. Подалися на Creative Spark із декількох причин - щоб розвивати креативність, підприємницькі навички та культурно збагачувати студентів. У своїй програмі факультет зробив акцент саме на соціальному підприємництві.

– Ми формуємо у студентів потребу бути соціально активними, але в нас немає курсу, який би допоміг їм це реалізувати. І програма Creative Spark – це спосіб поєднати кілька навчальних компонентів. Ми розповідаємо, що можна робити, а курс із соціального підприємництва показує як, – розповідає доцентка кафедри прикладної соціології Ірина Солдатенко.

Вся команда викладачів, які зайнялися розвитком підприємницьких навичок у студентів, – із соціологічного факультету. І тісно справи із бізнесом не мали.

– Максимум, що ми знали, – це проектний менеджмент. Все, що пов'язане з бізнесом, для нас було нове, але цікаве. Ми вчилися разом зі студентами, – додає викладачка.
Ми формуємо у студентів потребу бути соціально активними, але в нас немає курсу, який би допоміг їм це реалізувати. І програма Creative Spark – це спосіб поєднати кілька навчальних компонентів. Ми розповідаємо, що можна робити, а курс із соціального підприємництва показує як.
розповідає доцентка кафедри прикладної соціології Ірина Солдатенко.
Що означає викладати підприємницькі навички?
– Викладати навички – це забезпечувати практичними тренінгами, курсами, дати можливість студентам пробувати, – розповідає викладачка.

Для харківського університету "пробувати" – це як мінімум поспілкуватися із досвідченими людьми і написати бізнес-план під керівництвом викладача.
Які навички потрібно розвивати?
Ірина Солдатенко радить розвивати навички аналітики і прогнозування.

– Ми викладали теорію, а потім розглядали її на реальних кейсах нашого міста. Згодом студенти розповідали, як би вони самі реалізували цей проект, – додає викладачка.

Окрім цього, потрібні навички комунікації. Наприклад, команда харківського університету навчала студентів, як представити ідею на пітчингу, щоб захопити нею стейкхолдера.

– Студенти повинні вміти чітко пояснити, для чого потрібні гроші. Важливо не тільки вміти добре розписати бізнес-план, а ще й вміти про нього цікаво розказати, – ділиться досвідом Ірина Солдатенко.
Поради
Шукайте у програмі компоненти, які дотичні до вашої спеціалізації, і адаптуйте їх до викладання

– Наприклад, один наш викладач спеціалізується на темі довіри та соціальних змін. Для програми він підготував додатковий матеріал, щоб викласти цю тему в межах соціального підприємництва. А директор центру зв'язків з громадськістю університету взяв тему з маркетингу та соціального просування, – розповідає Ірина Солдатенко.

Шукайте якомога більше кейсів, які можна проаналізувати

За словами Ірини Солдатенко, співпраця з британським університетом була користною для отримання теорії, оскільки в Україні цей напрямок ще не дуже розвинутий.

– А українські викладачі корисні тим, – розповідає викладачка, – що вони можуть показати специфіку української економіки, суспільства та культури.

Одна британська сторона не була б такою ефективною, тому що свій досвід треба враховувати.
Для чого це викладачу?
– Я сама мало знала про підприємництво, оскільки свого бізнесу не маю. Але я б дуже хотіла мати свою справу, тому я разом зі студентами проходила всі теми та лекції, – додає викладачка.
Львівська національна академія мистецтв
Кафедру менеджменту мистецтва в Львівській академії мистецтв відкрили приблизно 15 років тому.

– Це були початки викладання підприємництва, сконцентровані на одній маленькій кафедрі. Зважаючи на те, що всі інші кафедри – мистецькі, довгий час не було розуміння, хто ми, що ми і яким може бутипідприємництво в мистецькому ВНЗ, – розповідає доцентка кафедри менеджменту мистецтва Уляна Щурко.

За її словами, тільки в останні роки інші кафедри зрозуміли, що їм бракує підприємницьких навичок. І коли з'явилася опція вибору предметів, кафедра менеджменту мистецтва запропонувала іншим додати предмет із розвитку підприємницьких навичок у перелік дисциплін на вибір.

– Спершу набори не були великими – по 20-30 студентів. А тепер це вже затребувано, – додає викладачка.

В Уляни Щурко – економічна освіта. Спершу вона викладала студентам, які цілеспрямовано хотіли йти в бізнес. Потім їй запропонували працювати з митцями.

– Якщо ти працюєш зі студентами економічної спеціальності, вони просто вчать, бо треба вчити. Коли ти пропонуєш ці знання митцям, вони намагаються висмоктати з тебе навіть те, що ти початково не збирався їм давати. У них вже є готові ідеї. Після кількох лекцій вони розуміють, що ідею можна перетворювати в бізнес і зробити її справою свого життя. З ними працювати цікавіше. Бо у цих студентів є креатив, який я допомагаю обробляти в економічні розрахунки, – ділиться Уляна Щурко.
Що означає викладати підприємницькі навички?
– Це – обтесувати захмарні ідеї, – сміється викладачка. – Спершу вони приходять і кажуть: «Ми хочемо до кінця семестру зробити тижневий еко-фестиваль з етномотивами". Коли минає два тижні, вони фестиваль скорочують до двогодинної еко-акції. Студенти це реалізовують, а потім аналізують, що вдалося, а що ні. Це дуже хороший перший урок підприємництва. Добре, що для цього не треба багато грошей.
Які навички потрібно розвивати?
Протягом одного семестру дуже складно розказати про все, ділиться Уляна Щурко. Тому в університеті спершу вирішиливикладати основи менеджменту, де розповідають про особливості планування.

– Також ми навчаємоїх основам мотивації, координування і контролю – ці основні функціїможна використовувати в будь-якому з проектів, ­ – додає викладачка.

Згодом на кафедрі зрозуміли, що потрібно окремо вводити проектний менеджмент, тому що це дуже потрібно для митців.

– Там ми їхні ідеї робимо реалістичними - студенти мають реалізовувати свої проекти , – розповідає Уляна Щурко. – Якщо до мене на курс зголошуються 30 людей, 10 з них виходить з нього зовсім іншими. Вони не прослуховуютьце як звичайний предмет, а стають підприємцями.
Поради
Зберіть команду викладачів-практиків

– У мене є своя ГО, я курую різні міжнародні проекти. Це не безпосередньо бізнес, але тут багато розрахунків і економіки, бо це все має вижити. Тому коли ти розповідаєш про власний приклад студентам, вони це сприймають, – розповідає Уляна Щурко.

Запрошуйте підприємців

– Коли я розповідаю про маркетинг, тоді кличу, наприклад, маркетолога, який має фірму. І виявляється, що все, що говорив викладач, власник маркетингової компанії підтверджує. І це гарний симбіоз, – додає викладачка.

Не обманюйте студентів

– Якщо ти намагаєшся викладати те, що погано знаєш, студенти дуже швидко це відчують. У цьому випадку на кожне друге заняття потрібно запрошувати практика. Тоді і якість навчання не втрачається, і викладач виглядає достойно, тому що він не дає інформацію, яку вичитав в книжках, але ніколи не пробував застосовувати, – радить Уляна Щурко.
Національний університет «Львівська політехніка»
Львівська політехніка вже давно розвиває у студентів навички підприємництва. Окрім звичайних підприємницьких предметів, для того, щоб мати кращий доступ до програм та можливостей, викладачі університету навіть заснували свою громадську організацію «Tech StartUp School». Там вони створюють комфортне інноваційне середовище, щоб продукувати та реалізовувати креативні ідеї та успішні стартапи зі студентами. Запрошені бізнес-тренери та ментори допомагають пройти шлях від ідеї до побудови бізнес-моделі, пошуку інвестицій та комерціалізації проекту.
Для чого це викладачу?
– Британська Рада дає багато онлайн-можливостей і для вивчення англійської, і для розвитку підприємницьких навичок. По-перше, викладач може самостійно ними користуватися, по-друге, проходити разом зі студентами. Можна також разом зі студентами кликати тренера і проходити цей тренінг в межах навчального процесу, – розповідає викладачка.

За її словами, робота зі студентами цікава через особистий розвиток, тому що щодня потрібно дізнаватися щось нове.

– Студенти ставлять тобі запитання, на які ти ще не маєш відповіді, тому мусиш бігти і шукати. Коли ти починаєш розбирати з ними кейси, часто розумієш, що треба трохи підчитати і проконсультуватися. Важливо, щоб студент відчував, що ти щирий. І якщо ви чогось не знаєте, краще так і скажіть, що мусите знайти інформацію, а не викручуйтеся, тому що так швидко втратите довіру, – додає Уляна Щурко.
Що означає викладати підприємницькі навички?
– Вміти поводитися з ресурсами, вміти брати на себе і впроваджувати ініціативу, вміти ризикувати. Зараз у вищій освіті 25% предметів мають бути вибірковими. Тому ми почали змагатися за студентів. Багато кафедр пропонують дисципліни, де розвивають навички креативності, підприємництва, лідерства, управління персоналом, – розповідає завідувач кафедри адміністративного та фінансового менеджменту Назар Подольчак.

В рамках «Tech StartUp School» для студентів постійно проводять тренінги, конкурси та змагання.
Якщо ти хочеш працювати із Західною Європою, ти повинен працювати на рівні підприємців і розуміти покупця.
розповідає Назар Подольчак
Які навички потрібно розвивати?
Для Львівської політехніки підприємницькі навички – не проблема, вважає викладач Назар Подольчак. Підприємництво зараз – це насамперед, софтскілс.

– Зараз Україна є частиною міжнародного ринку, І якщо ти хочеш працювати із Західною Європою, ти повинен працювати на рівні підприємців і розуміти покупця, – розповідає викладач.

За його словами, сьогодні для підприємця буде більш актуальним вивчення мови, аніж вивчення підприємницьких навичок. Також важливі контакти і нетворкінг.
Поради
Створіть громадську організацію

Завдяки «Tech StartUp School» викладачі Львівської політехніки мають доступ до програм і можливостей, які зазвичай закриті для університетів.

Мотивуйте студентів

– У студентів коротка мотивація. Потрібно давати їм відчувати перемоги на коротких дистанціях. Студенти часто не довіряють викладачам, тому їм потрібно довго розказувати, щоб вони почали з нами співпрацювати, – ділиться досвідом викладач.

Самостійно проходьте онлайн-курси

Назар Подольчак розповідає, що сьогодні багато можливостей з вивчення англійської дає Британська Рада.
Запрошуємо підтримати пітчі фіналістів конкурсу бізнес-ідей серед студентів в Україні та ще шести країнах, що є учасницями програми Британської Ради Creative Spark.

Глядацьке голосування відкрите до 14 липня