Вчитися підприємництву та почати власну справу можливо ще з університету. Декілька порад як робити це ефективніше.

Декілька порад від мережі академічних стартап-інкубаторів YEP! та їх випускника Андрія Мануйлова, CEO та CTO старт-апу Dew Pocket.
Для чого нам розвиток підприємництва в університеті?
Сьогодні є величезний попит на вивчення нових технологій, креативності та, зокрема, навчанню підприємництву. Студенти все частіше хочуть створювати власні продукти, виходити на ринки та створювати бренди. І чим раніше, тим краще!


Ми в YEP! хочемо щоб в Україні з кожним днем ставало все більше інноваційних продуктів, тому пишемо для вас декілька порад, як студент може стати на цей шлях вже сьогодні. YEP! – це мережа академічних стартап-інкубаторів. Можливість без ризиків спробувати себе у підприємництві та запустити власний стартап за 3 місяці.
Про стартапи, необхідні навички, знання і університети говорили з Андрієм Мануйловим, CEO та CTO стартапу Dew Pocket, випускником інкубаційної програми YEP!Starter.
Dew Pocket - це перший портативний девайс, що перетворює звичайну воду на безлімітний санітайзер (антибактерільний спрей), ефективний проти 99.98% бактерій.
Андрій: «В основі Dew Pocket лежить електрохімічна технологія синтезу антибактеріальних атомів срібла, і ми вклали два роки командної роботи щоб зробити цю технологію доступною кожному. Тепер для того, щоб самостійно створювати санітайзер (знезаражувач) треба лише залити в Dew Pocket питну воду та увімкнути пристрій, і вже за секунду Ви зможете зробити вільною від бактерій будь-яку поверхню! Наш пристрій допомагає природі по-справжньому, знижуючи кількість пластикових відходів та вуглецевий слід свого власника, адже Dew Pocket працює рік, не потребуючи нічого, окрім води (навіть заряджати не треба!) і за цей час встигає замінити до 100 одноразових флаконів з хімічним санітайзером. Це означає на 2 кг пластикових відходів менше.
YEP!:
Андрію, як думаєш, чи потрібно взагалі в університетах навчати підприємництву та створенню стартапів?
Андрій:
Безперечно, так! І приклад треба брати з університетів Ізраїлю, де успішність факультету чи кафедри залежить від не від кількості наукових публікацій, а від кількості створених інновацій, що вийшли на ринок. Нажаль, в Україні є велика прірва між наукою, що створюється в університетах, та нагальними потребами виробництв та ринку, є багато прикладів створення науки заради науки. Тож, навчати, однозначно, треба. І бажано, щоб це робили практики, а не теоретики бізнесу.
YEP!:
Звідки дізнався про «YEP!» ? Які враження від проходження програми?
Андрій:
Про YEP! дізналися з, власне, фейсбук сторінки YEP!. Довелося почекати два місяці до подачі заявки, але очікування того вартувало. Наші hard skills (спеціальні знання та навички) були, і є, на високому рівні - ми і справді непогані фахівці у тому, що робимо, тож у YEP! ми качали soft skills (соціальні навички) – презентацію, подачу ідеї та цінностей, розробляли бізнес-модель та зустріли неймовірних людей. Саме у YEP! ми познайомились з СТО ADUK Антоном Варавіним, який повірив у наш проект та надає менторську та технічну підтримку, зустріли Віктора Каука з ХНУРЕ, який дає нам справді цінні поради та готовий витрачати свій час на те, щоб заслухати на пітч та ще багато спеціалістів і підприємців (привіт, Віталій Фіш!), які надихають нас створювати бізнес з нашого проекту!
Разом з Андрієм ми спробували створити список необхідних кроків, щоб студенти могли розпочати свій шлях в підприємництві вже сьогодні
1. Оточуйте себе правильними людьми. Шукайте «своїх» в університеті, на тематичних подіях та серед знайомих.
Наприклад, члени команди Dew Pocket знають одне одного з університету.

Андрій: «Наша команда складається з 5 учасників, кожен з яких володіє унікальними навичками та знаннями. На повний день залучені СЕО та СТО Мануйлов Андрій, який 6 років студентом та 3 роки аспірантом на кафедрі Технічної електрохімії НТУ «ХПІ» вивчав електрохімічні методи знезараження, прикладну інженерію та патентне право і тепер використовує ці знання для організації роботи та створення пристроїв, СОО Османова Марина, аспірантка в НТУ «ХПІ» та дослідниця, що має вроджений хист до кропіткої роботи та пошуку інформації, а також Java-розробник Фоменко Дмитро, студент 5 курсу КІТ факультету НТУ «ХПІ», який вирішує різноманітні задачі - від програмування мікрочипів до написання мобільних додатків. На неповний день, у науковий R&D, залучені вчені з багаторічним досвідом. Голова відділу досліджень - проф. Мартинов Артур Вікторович, доктор фармацевтичних наук, вчений-імунолог, що має 25-річний досвід у створенні нових ліків та біохімічних досліджень. Головний технолог - кандидат технічних наук Мануйлов Михайло Борисович, що має 30-річний досвід у створенні систем очистки та знезараження води, серед робіт якого очисні споруди міста Каховка, заводу Пірана та акваклубу Волна.»

Андрій, Марина та Дмитро разом пройшли 3-х місячну програму стартап-інкубатору YEP!Starter, вийшли у фінал у грудні 2019 на Demo Day та вибороли спеціальний приз від Reactor.
2. Вчіться працювати в команді, ефективно комунікувати та чітко доносити власні ідеї. За можливості, беріть участь у проєктах, де необхідно працювати з різними малознайомими людьми.
Андрій: «Головна порада про ефективну командну роботу – поділяти однакові цінності, чітко розділяти сфери відповідальності та ще на початку обрати тім-ліда (лідера команди), який буде давати завдання. Нам такий підхід допоміг налагодити роботу та пропрацювати 2 роки, отримуючи результати. Але конфлікти невідворотні – це треба просто прийняти та намагатися проходити через них без накопичення негативу.»
3. Вірте в себе та заручайтеся підтримкою інших
Андрій: «Найкраща підтримка – це родина та друзі! Незважаючи на те, що зараз у нас є науковий партнер – ДУ Інститут мікробіології та імунології ім. Мечникова НАМН України та технічній партнер ADUK GmbH, спільнота крутих людей з YEP! та наші найкращі бета-тестери, які підтримують наш проект у різних сферах, підтримка найближчих людей залишається найважливішою для нас.»
4. Надихайтеся чужими успіхами, крутими продуктами та якісними послугами
Андрій: «Надихає мене мій перший смартфон iPhone 3G – ідеал техніки для мене. Цей девайс був (і є!) досконалим для мене, бо поєднував вражаючий функціонал, стильний дизайн та, водночас, мінімалізм. І зараз я намагаюсь відтворити відчуття та емоції, що отримував від користування iPhone 3G, у Dew Pocket. Сподіваюсь, одного дня це вдасться.»

Наш список для натхнення:

- Люди, які для Вас є прикладом в тих чи інших сферах

- Книги та фільми

- Товари та послуги, які вам до вподоби

- Різноманітні лекції, воркшопи та тренінги

- Подорожі

5. Шукайте рішення для реальних проблем, вдосконалюйте продукти та технологіі, знаходьте свою ідею на перетині декількох чужих. А згодом, пробуйте реалізовувати всі осмислені ідеї.
Андрій: «Я дев'ять років – 6 років до магістра та 3 роки в аспірантурі – займався розробкою та дослідженням електрохімічних методів знезараження води. Але, нажаль, курсові та дипломи залишалися на папері, а я точно знав, що технологія, що я створюю, має потенціал допомагати людям. Але була проблема – ніші у сфері знезараження води були зайняті досить сильними гравцями і у мене не було шансів зробити стаціонарний пристрій, який зайде на ринок. Тож разом с кофаудерами (співзасновниками) ми вирішили зробити портативний пристрій, що буде знезаражувати воду у дорозі чи на природі. Але, як це часто буває, у процесі роботи концепція змінилась, і ми сфокусувались на розробці пристрою, який би створював антибактеріальний спрей з будь-якої води. І от, за два роки, ми таки маємо перший у світі девайс, що створює ефективний санітайзер просто з води!»
Дізнатись більше і долучитись до розвитку підприємництва в академічному середовищі України ви зможете на Кампусі з управління проектами та підприємництва, 18-21 березня 2020 року в Харкові. Більше інформації: http://gohigher.org/campus_upravlinnya_proektamy

Стаття створена за підтримки мережі академічних стартапів YEP!