5 креативних методів викладання англійської

Проектне навчання, дебати та сторітелінг. Як ці та інші методи креативно застосовувати на занятті з англійської, розповідаємо у партнерстві з Британською Радою.
Зазвичай ми розглядаємо креативність з точки зору нестандартного мислення, а її результатом вважаємо величні твори мистецтва.

Проте безліч креативних процесів є і в повсякденному житті. Наприклад, щоденна кулінарія. Коли у звичному рецепті вирішуємо змінити або додати інгредієнти, і створюємо унікальну страву.

Такою стравою може стати і ваше викладання. Головне, розуміти, які інгредієнти варто змішувати, а які ні.
Стимулюйте дебати і дискусії
Заняття можна організувати як звичайне обговорення подій чи тем, так і як гру у дебати. Це допоможе студентам глибоко розібратися у темі та підготуватися до виступу так, щоб могти швидко та доступно висловити свою думку, що допоможе їм безперешкодно говорити в реальному житті. Найчастіше для гри застосовують Британський формат парламентських дебатів. Це форма засідань Британського парламенту. Уряд має відстояти необхідність прийняття певного положення чи резолюції, а опозиція – спростувати позицію уряду і переконати суддів її відхилити. Грають чотири команди по два гравці, дві з яких за уряд, а дві за опозицію. Більше про правила тут.
Використовуйте «музичні діалоги»
Це спосіб, за допомогою якого можна зв'язати емоції зі словами, що допоможе краще запам'ятовувати студентам слова. Як це відбувається? Студенти повинні скласти діалог на основі інструментальної музики.
Приклад
Увімкніть чотири або п'ять коротких інструментальних п'єс з різним настроєм. Попросіть студентів прослухати. Потім вони повинні подумати про:

- Хто говорить?
- Про що вони говорять?
- Який у них настрій?
- Чи є конфлікт?
- Вони згодні або не згодні?
- Чи є зміна теми / почуття?

Дайте студентам час записати ідеї. Знову увімкніть музику та попросіть студентів у парах розписати діалоги. Потім нехай вони розіграють сценки на публіку.
Застосовуйте «реальну граматику»
Граматика занадто часто пов'язана з правилами і вправами, де студенти працюють в нетворчих ситуаціях і їх відповіді або правильні, або ні. Іншими словами, вони досягають успіху або зазнають невдачі. Ця вправа дає можливість залучити студентів креативно вчити граматику.
Приклад
Розберіть певну граматичну тему в аудиторії. Потім попросіть пошукати у фільмах чи музиці аналогічні приклади граматики.

Ця діяльність стимулює креативність та критичне мислення, оскільки студентам треба обрати фільми або відео, в яких теоретично можуть бути ці граматичні конструкції. Також у цій вправі немає правильних чи неправильних рішень, оскільки навіть ті, хто не знайдуть прикладів, але покажуть список матеріалів, з якими вони працювали, будуть успішними. Причиною успіху кожного є факт, що це змушує студентів витрачати час на обдумування і зосередження уваги на конкретній граматичній конструкції у фільмах, які вони дивляться, у музиці, яку слухають, та, зрештою, у реальному житті.

Також ви можете сходити зі студентами у «Британський театр у кіно». Це покази вистав найкращих британських театрів на великих екранах у Дніпрі, Києві, Луцьку, Львові, Полтаві, Харкові, Херсоні та Чернігові. Їх організовує Британська Рада разом з арт-об'єднанням CoolConnections.
Використовуйте проектне навчання
Проектне навчання корисне тим, що тематично організовані матеріали легше запам'ятати і вивчити. Проектне навчання швидше кооперативне, ніж конкурентне. Так студенти можуть обмінюватися ресурсами і досвідом.

Проектне навчання потенційно мотивує, розширює можливості і стимулює творчість. Це призводить до зміцнення впевненості, самооцінки і самостійності студентів, а також до розвитку у них мовних навичок, вивчення контенту і когнітивних навичок.
Приклад
1. Ознайомте студентів з цікавою темою, яка змусить їх задуматися.

Всі уроки, засновані на проектах, засновані на вирішенні основного питання або проблеми. В ідеалі ці питання / проблеми ставлять студенти.

Для того, щоб студенти задумались, ми повинні подати їм якусь неоднозначну та цікаву інформацію. Це може статися органічно або навмисно. Книга, екскурсія (навіть віртуальна) або стаття відповідно до інтересів студентів - все це відмінні способи змусити студентів думати.

Розробляючи тему і запитання, пам'ятайте, що Google не має знати на нього відповіді!

Якщо Google може миттєво відповісти, то цього, безумовно, недостатньо для проведення значущих досліджень. Проблема повинна бути така, щоб тільки в процесі вивчення і збору інформації її можна було б розв'язати

Наприклад, «Як введення обов'язкової служби в армії для жінок може вплинути на українське суспільство?» чи «як зміниться екологічна ситуація в Україні, якщо всі почнуть сортувати сміття?»

2. Розробіть план, в якому викладені чіткі кроки.


Після того, як ви визначили запитання для проекту, вам необхідно зі своїми учнями скласти план. Це загальний гайд, який визначає етапи дослідження вашого питання. Не турбуйтеся, якщо його треба буде скоригувати упродовж проекту.

Вам також варто розробити план окремо від студентів. Вирішіть, які стандарти ви хочете використовувати в проекті, з'ясуйте, як ви будете оцінювати розуміння студентами цих стандартів, і назвіть матеріали і ресурси, які знадобляться. Цей план послужить орієнтиром для надання допомоги вашим студентам протягом усього навчального процесу, а також допоможе зосередитися на навчальних цілях.

3. Створіть розклад з гнучкими термінами.

Вам потрібно буде встановити вільні терміни для ключових етапів проекту і опублікувати розклад у вільному доступі.

Опирайтеся спокусі взяти під контроль розробку чи будь-яку іншу частину проекту. Студенти повинні мати відповідний рівень відповідальності за встановлення і дотримання термінів.

4. Проведіть власне дослідження теми та куруйте студентів під час їхніх пошуків.

Студенти матимуть потребу в додатковій підтримці на етапі дослідження. Ви можете трохи допомогти, виконавши деякі дослідження для них і звузивши коло пошуку до декількох статей відповідного рівня. На етапі дослідження ви будете гідом для студентів, а також будете приділяти пильну увагу тому, наскільки добре учні орієнтуються в навчальних цілях.

5. Розробіть кінцевий продукт, який демонструє навчання студентів.

Після того, як студенти проведуть свої дослідження, вони будуть працювати над створенням продукту, який одночасно демонструє їх навчання і вчить інших.

Для деяких проектів цей продукт може включати тільки презентацію. Незважаючи на це, всі студенти повинні мати можливість представити свої результати аудиторії. Це дає студентам справжню практику говоріння і відповідей на запитання, а також змушує їх критично оцінювати роботу, яку вони виконали.

8. Подумайте про те, що студенти дізналися.

Цей етап зазвичай забутий, але, тим не менш, дуже важливий. Після того, як все сказано і зроблено, варто дати студентам можливість подумати про те, що вони дізналися. У них повинна бути можливість прорефлексувати.
Використовуйте сторітелінг
Ризик і радість гри - два фактори, які можуть допомогти студентам знайти свої власні стратегії вивчення мови і отримати задоволення від процесу.

Наші студенти мають більшу силу, ніж ми можемо собі уявити. Зазвичай ми відчуваємо після заняття, що все пройшло добре, тому що ми бачили, що учні були залучені і мотивовані. Пара, яка орієнтована на викладача, перестає бути взаємодією і стає лекцією, чого зазвичай не очікують у вивченні мови. Тому викладачу необхідно створювати більше ситуацій, в яких студенти можуть вносити свій вклад, ініціювати, контролювати і створювати. Пам'ятаючи про це, ми також можемо стати партнерами в процесі навчання, і усвідомлення того, що ми можемо багато чому навчитися у студентів.
Приклад вправи «Альтернативна ідентичність»
Суть вправи полягає у тому, щоб студенти уявили себе іншою людиною та придумали її життєву історію.

  1. Дайте кожному студентові аркуш паперу і кілька ручок. На ньому треба намалювати фотографію людини, яку вони уявили і коротко описати деталі життя, які знадобляться потім.

  2. Після завершення створення нових персонажів студенти мають представити себе в новому образі групі.

  3. Наступний крок - створити сім'ю із персонажами з аудиторії, придумати розвиток подій в їх сім'ї та знову презентувати історію на загал, а також відповісти на запитання, які можуть виникнути в інших.